1 2 3 4 5

Osiedle Borek

Borek to jedno z najładniejszych i dobrze utrzymanych osiedli we Wrocławiu. Znajduje się na terenie dzielnicy Krzyki. Do 1945 roku nosiło nazwę Kleinburg i zachwycało pięknymi willami i pałacami malowniczo usytuowanymi wśród zieleni. Obecna nazwa Borek pochodzi od sporego lasu, który kiedyś porastał te tereny, do dziś zachowane są jego fragmenty, które stanowią dzisiejszy Park Południowy.

Od 1193 roku była tu wieś Borek, dopiero w drugiej połowie XIX wieku przyłączono ją do miasta i powstawała tu typowo miejska zabudowa. Swój willowy charakter osiedle zyskało na początku XX wieku, zamieszkiwały go bogatsze warstwy społeczeństwa.

W czasie wojny zniszczeniu uległo 90% zabudowań, gdzie było to możliwe odbudowano przedwojenne kamienice, a w miejscu zburzonych stawiano nowe bloki. Do dziś zachowana jest w większości niska zabudowa, okazałe wille i aparamentowce.

Osiedle Borek jest najchętniej wybieranym miejscem do mieszkania, ze względu na liczne parki, tereny rekreacyjne i spokój. Jednocześnie blisko stąd do centrum, nie ma korków i jest dogodna komunikacja.

Ulica Saperów

Ulica Saperów posiada dobrą lokalizacją, blisko centrum, a jednocześnie z dala od ruchu miejskiego. Jest to ulica prostopadła do Gajowickiej i równoległa do Hallera. W niewielkiej odległości są przystanki tramwajowe i autobusowe. Dojście do Hipermarkety Carrefour Borek zajmuje piechotą kilka minut. Są tu też blisko szkoły i przedszkola.

Kamienica nr 9 zbudowana została w 1930 roku. W tym czasie nowe kamienice wybudowano po jednej stronie na całej długości ulicy. Po wojnie zachowało się ich tylko kilka. W miejscu zburzonych postawiono nowe bloki, a po drugiej stronie ulicy nadal stoją ładne przedwojenne wille. Kamienica nr 9 jest w dobrym stanie, niedawno wykonano tu remont kapitalny klatki schodowej, piwnic i dachu

  • Gintherstrase Dawna, przedwojenna fotografia przedstawiająca obecna ulicę Saperów w 1937r.
  • kamienica ul. Saperów 9 Widok kamienicy od strony ul. Saperów
  • apartamenty Nowoczesny apartamentowiec na ul. Saperów
  • park Borek Park w sąsiedztwie, około 500m od kamienicy. Pl. Mordechaja Anielewicza
  • park Borek Oczko wodne w parku.


Dodatkowe informacje

Uwaga! Wynajmujesz bezposrednio od własciciela, bez konieczności opłaty prowizji posrednikom!